- Inwestorowi przysługuje możliwość wyboru procedury dotyczącej budowy przyłączy.
- Bez względu na wybór procedury, budowa przyłączy musi być prowadzona zgodnie z warunkami i wymaganiami stawianymi przez przedsiębiorstwo kanalizacyjne.
- Decydując się na budowę przyłączy bez zgłoszenia, inwestor zobowiązuje się do wykonania planu sytuacyjnego przyłącza na mapie.
Możliwe opcje budowy przyłącza
Możliwe opcje budowy przyłącza
- Home
- Możliwe opcje budowy przyłącza
W świetle obowiązującego prawa budowlanego, istnieje możliwość budowy przyłączy bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Co istotne, budowa przyłączy może być realizowana nawet bez zgłoszenia.
Inwestor może zdecydować się na budowę:
1. bez zgłoszenia (art.29a Prawa budowlanego)
2. na podstawie zgłoszenia (art.30 Prawa budowlanego)
1. BUDOWA PRZYŁACZY BEZ ZGŁOSZENIA ROBÓT BUDOWLANYCH Z POMINIĘCIEM ORGANÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
Do budowy przyłącza w trybie bez zgłoszenia, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Zgodnie z Prawem budowlanym inwestor musi opracować plan sytuacyjny. Plan ten sporządza się na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Czy prawo zwalnia nas z opracowania kompletnego projektu? NIE.
Projekt jest nadal wymagany przez Zarządce Sieci. Sporządzenie planu sytuacyjnego przyłącza należy zlecić projektantowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia zawodowe.
Co powinien zawierać projekt techniczny przyłącza: – opis techniczny, – aktualne warunki techniczne, – aktualny protokół z Narady Koordynacyjnej, – określony stan prawny na trasie projektowanego uzbrojenia w tym stan prawny działki Inwestora, – niezbędne uzgodnienia z właścicielami działek, po których jest projektowane przyłącze. – mapę do celów projektowych z zaznaczoną kolorem trasą przyłącza wody,– profil przyłącza kanalizacji sanitarnej, – rysunek studni rewizyjnej lub inspekcyjnej.
PROCEDURA BUDOWY PRZYŁĄCZY BEZ ZGŁOSZENIA ROBÓT BUDOWLANYCH – Z POMINIĘCIEM POWIADOMIENIA ORGANU ADMINISTRACYJNEGO O ZAMIARZE BUDOWY PRZYŁĄCZA
- Składamy wniosek o wydanie warunków technicznych podłączenia budynku do sieci.
- Zlecamy projektantowi z odpowiednimi uprawnieniami wykonanie projektu technicznego przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego.
- Wykonujemy tzw. uzgodnienia branżowe.
- Uzgadniamy trasę przyłącza z przedsiębiorstwem kanalizacyjnym.
- Wykonujemy przyłącze.
- Zgłaszamy zarządcy sieci odbiór przyłącza.
- Podpisujemy umowę na odprowadzenie ścieków.
2. BUDOWA PRZYŁĄCZY NA PODSTAWIE ZGŁOSZENIA ROBÓT BUDOWLANYCH
Art. 30. 1. Prawa budowlanego – Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4: 1a) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20 – z zastrzeżeniem art. 29a; Art. 29 ust. 1 pkt 20 określa, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
PROCEDURA BUDOWY PRZYŁĄCZY NA PODSTAWIE ZGŁOSZENIA ROBÓT BUDOWLANYCH
- Składamy wniosek o wydanie warunków technicznych podłączenia budynku do sieci.
- Zlecamy projektantowi z odpowiednimi uprawnieniami wykonanie projektu technicznego przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego.
- Składamy w Starostwie Powiatowym (lub Urzędzie Miasta) wniosek zgłoszenia robót budowlanych.
- Wykonujemy tzw. uzgodnienia branżowe.
- Uzgadniamy trasę przyłącza z przedsiębiorstwem kanalizacyjnym.
- Wykonujemy przyłącze.
- Zgłaszamy zarządcy sieci wod-kan odbiór przyłącza.
- Dostarczamy dokumentację powykonawczą (komplet dokumentów tj. próby ciśnienia, protokoły, geodezyjną dokumentację powykonawczą itp.).
- Podpisujemy umowę na odprowadzenie ścieków.
Kiedy możemy lub powinniśmy skorzystać z tej procedury?
W momencie kiedy chcemy poinformować organ administracyjno-budowlany o zamiarze wykonania robót budowlanych. Chcemy się zabezpieczyć na różne przypadki np. brak kolizji na etapie budowy.
BUDOWA PRZYŁACZY NA PODSTAWIE DECYZJI POZWOLENIA NA BUDOWĘ
Zgodnie z Prawem budowlanym Inwestor zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego robót budowlanych, może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Jest to tryb, z którego najczęściej korzystają projektanci występujący o pozwolenie na budowę dla całej inwestycji np. sieci wodociągowej z przyłączami lub sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami. Jeżeli opracowujemy kompletny system uregulowania gospodarki wodno-ściekowej możemy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę całej inwestycji. Możemy również podzielić taką inwestycję na dwie dokumentacje: wystąpić o pozwolenie na budowę samej sieci (od czerwca 2015r. sieci możemy budować w trybie zgłoszenia), a przyłącza wykonać w trybie zgłoszenia lub bez zgłoszenia.
W przypadku udzielenia dodatkowych informacji skontaktuj się z Działem Technicznym pod numerem: (32) 216-27-64 w. 26
Źródła:
https://blog.ongeo.pl/budowa-przylaczy
https://poradnikprojektanta.pl/budowa-przylaczy-wod-kan-bez-zgloszenia/